První týden v Rusku - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

úterý 4. září 2018

První týden v Rusku

Zdravím vás, milí čtenáři. Určitě netrpělivě čekáte na první zprávy o mém velkém dobrodružství. Konečně jsem našla správný čas, abych Vás seznámila se svými prvními dny v Moskvě, s prvními dojmy a zážitky. Tak pojďme na to!

Svůj domov jsem opustila už v neděli 26. srpna. Vydala jsem se do Prahy, kde jsem u tety přespala. Hned brzy ráno jsem v doprovodu rodičů zamířila na letiště. Byla jsem ohromně ráda, že jsou se mnou, protože nervozita na sebe nedala dlouho čekat. Byl to můj druhý let a hned jsem měla letět sama! Já měla takový strach, že se ztratím nebo že někde nebudu včas. Avšak naprosto zbytečně. Po příletu do Moskvy jsem zjistila, že létání není nic složitého, naopak jsem se během letu uvolnila a užívala jsem si výhled z okénka. Mraky vypadaly jako obrovské stádo oveček!

Po přistání letadla se samozřejmě spustila hra, kdo bude z letadla venku první. Já jsem si v klidu počkala, až bude ulička prázdná, a s trochou nervozity jsem se vydala k pasové kontrole, což byl úkol č. 1. Dalším úkolem bylo vyzvednout kufr a posledním najít aeroexpress, vlak, kterým se rychle dostanu do centra, kde už na mě bude čekat můj buddy Max. Díky jeho instrukcím proběhl můj přílet v klidu, nikde jsem se neztratila a dostala jsem se pryč z letiště během půlhodiny. Vystoupila jsem na Běloruském nádraží, kde jsem se setkala s Maxem, se stejně starým milým klukem, který se v prvních třech dnech stal mou záchranou. Bez něj bych byla ztracená. Metrem jsme se dostali na stanici Jugo-Zapadnaja, kousek od níž se nachází část MPGU (mojí moskevské univerzity) a koleje, na nichž jsem ubytovaná. Ubytování ještě věnuji samostatný článek, takže není třeba více rozebírat.

První tři dny jsem běhala po městě, abych prošla všemi oficiálními záležitostmi, jako je registrace, že tady pobývám, spojená s návštěvou kanceláře zahraničních vztahů MPGU, platba lékařského potvrzení v bance, test z ruského jazyka, aby mě mohli zařadit do příslušné skupiny, atd. Byla jsem z toho tak unavená! Ulevilo se mi, když jsem se dozvěděla, že mám týden volno jen pro sebe. A v tu chvíli mi přijely i obě spolubydlící, takže zmizely i prvotní obavy, že tady budu dlouho sama.S Annou, maďarskou spolubydlící, jsme se rozhodly v sobotu navštívit MGU a Vrabčí hory. Musím říct, že Lomonosova univerzita mě uchvátila. Je to majestátní nádherná budova, třebaže plna sovětských symbolů. Však ji také nechal spolu s dalšími 6 budovami postavit sám Stalin. Dokud se neobjevilo Moskva city, byla to rovněž nejvyšší budova v Moskvě.

Když jsme se dost pokochaly univerzitou, naše kroky vedly do Parku Gorkého, rozlehlé zelené plochy rozprostírající se podél řeky Moskvy. Je to místo, kde si můžete odpočinout, protože se najednou ocitnete sami, jako by v Moskvě nežilo 20 milionů, ale jen vy. Velké množství obyvatel a návštěvníků pocítíte až tehdy, vydáte-li se do centra do blízkosti Rudého náměstí. Tam jsme se rozhodly podívat i s Cristinou, naší rumunskou spolubydlící, v neděli. Slunce svítilo, bylo příjemně teplo a lidé se hrnuli všemi směry. Prohlédly jsme si Velké divadlo, prošly jsme se kousek po Tverské ulici, kam se doufám ještě podívám, zavítaly jsme do GUMu a navštívily Alexandrovský sad. Na Rudé náměstí jsme se bohužel nedostaly, ale není přeci všem dnům konec!


Co víc ještě napsat k prvnímu týdnu... pomalu si zvykám na chod velkoměsta, na jinou zemi, jiný jazyk a jinou kulturu. Dokud nemusím s lidmi mluvit, mám pocit, že moje ruština není tak špatná, ale jakmile se dostanu do situace, kdy mám někomu něco vysvětlit, jsem v koncích. Takže doufám, že za tu dobu, co tady strávím, se moje schopnost komunikace zlepší. Ale už teď mohu s klidem říct, že Moskva si mě získala. Zamilovala jsem si to město, třebaže nejsem vůbec městský typ. Tohle místo má zkrátka atmosféru a těším se na každý nový zážitek.

Tak se mějte krásně a brzy očekávejte další článek, ale věřte mi, že všechno se popsat slovy nedá. :)

Markéta v Moskvě 

3 komentáře:

  1. You won't believe it but I've read your article in cz. �� Can't wait to read another one :) good luck on your road to many beautiful experiences. �� Kisses from sLOVEnia ��

    OdpovědětVymazat
  2. Panejo, stejně tě obdivuji, že ses vydala do víru velkoměsta a tak celkově, že ses rozhodla pro toto životní dobrodružství! :-) Moc ti fandím a doufám, že si to užiješ a přiučíš se spousty nových věcí. A ruštinu si také zlepším, tomu věřím. A Moskva musí být krásná, o tom nepochybuji. Ostatně všechny města (státy) mají co do sebe, co si budeme povídat. :-)

    OdpovědětVymazat
  3. Přeji hodně úspěchů, protože já bych to asi nedala, ale musím přiznat, že mě to trochu láká😉! A hlavně užívej!

    OdpovědětVymazat