Moskva čeká - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

čtvrtek 2. srpna 2018

Moskva čeká

Už když jsem nastoupila na vysokou, věděla jsem, že se jednoho dne vydám do zahraničí na Erasmus. Vždycky mě lákalo využít tuto příležitost a zkusit nějakou dobu žít mimo Českou republiku. Na druhou stranu jsem měla strach a chybělo mi odhodlání. Pokaždé jsem našla nějakou výmluvu, proč nemůžu poslat přihlášku. Pak letos v zimě vzaly události nečekaný spád a dopadlo to tak, že za několik týdnů odlétám na čtyři měsíce do Moskvy.

Proč zrovna Moskva?

Moskva byla jasná volba. Když studujete češtinu a ruštinu, moc velký výběr nemáte. A kde jinde se naučíte cizí jazyk než v příslušné zemi? Jste ho nuceni užívat ke každodenní komunikaci a to vás hodně naučí - nejen nová slovíčka, ale i samostatnosti.

Rusky jsem se začala učit v prváku na gymplu a brala jsem to jako nutné zlo. Nebo spíše jazyk, který se učím navíc a který zřejmě nikdy nevyužiju. Šla jsem cestou nejnižšího odporu. Není se čemu divit, byla jsem prostě student, který si chce život co nejvíce zjednodušit. Nikdy mě nenapadlo, že nakonec budu ruštinu studovat na vysoké škole. A víte co? Bylo to skvělé rozhodnutí! Poznala jsem na oboru skvělé kamarádky, které dělají mé studium zábavnějším. A během jednoho roku jsem se do ruštiny zamilovala. Nehledám za ní politiku nebo historické spojitosti s komunismem, ale užívám si její zvuk a podobnost s češtinou.

Do Moskvy se těším. A nejen, že na chvíli vypadnu ze svého běžného života, ale také že poznám nové lidi a zažiju východní kulturu na vlastní kůži. Těším se do moskevských muzeí, galerií, kostelů a divadel. Chtěla bych zajít na vyhlášený ruský balet. Největší dobrodružství mého života na konci srpna začíná!

O tom, kolik zařizování a pobíhání s papíry mě to stálo, vám povyprávím příště. O Erasmu na blogu ještě pár článků vyjde. Myslím si, že to není na škodu, protože se stále najde hodně lidí, kteří váhají , jestli jet, stejně jako já. 

Láká vás vycestovat do zahraničí a strávit tam pár měsíců?
Vydali byste se do Moskvy?
Jaké je vaše vysněné místo?

3 komentáře:

  1. Já na letňák pojedu (snad) do Finska. Byla jsem tam na týden v červnu kvůli výzkumu a tak trochu mě vedoucí bakalářky ukecal, že Erasmus je vlastně super a že bych měla jet :D A přímo ve městě kde jsme byli ubytovaní je "spřízněná" univerzita, takže bych nebyla hozená úplně do neznáma. Bude to pro mě sice dost pravděpodobně znamenat prodlužování studia, ale také víc času na bakalářku, plno nových zkušeností a útěk a odproštění se od té běžnosti tady. Trochu si vyčistit hlavu a tak - a to mi za to asi stojí

    OdpovědětVymazat
  2. Kolem Erasmu se taky pořád motám, ale většinou právě najdu dobrou výmluvu, proč vlastně jet nemůžu. :-D Je dobře, že ty ses nenechala podobně odradit. :-) Určitě to bude skvělý zážitek!

    OdpovědětVymazat
  3. Tohle se tak krásně čte... moc krásně. Strašně ti fandím a doufám, že se ti bude jen a jen líbit a přijedeš plná nových zkušeností a radosti! :-) Tohle je rozhodne nejlepší cesta, jak se naučit jazyk. Mám z tebe ohromnou radost a těším se, jak s námi budeš svou radost šířit. :-)

    OdpovědětVymazat