Knižní středa a Terapie sdílením - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

středa 2. května 2018

Knižní středa a Terapie sdílením

Drazí přátelé, už nějaký ten pátek brigádničím v knihkupectví Neoluxor, kde jsem obklopená mnohými knihami, a dostanou se mi tak pod ruku knižní novinky či bestsellery. K četbě jsem měla vždycky blízko a rozhodla jsem se, že zavedu na svém blogu tzv. knižní středy, kdy budou vycházet články s knižní tematikou. Nebudou to jen recenze na soudobou tvorbu, ale protože studuju český a ruský jazyk, zavítám i do oblasti klasické literatury. Když se řekne klasika, hodně lidí nad tím ohrne nos, a já se vás pokusím přesvědčit, že i autoři minulých století jsou zábavní a čtiví.

Kniha plná rozchodových vět

Mnozí z nás už mají nějaký ten rozchod za sebou a vědí, že to není jednoduchá situace. Často ze svých úst vypouštíme slova, jejichž obsah si úplně neuvědomujeme. Kolikrát to jsou nesmysly, kterým se později zasmějeme nebo nad nimiž nevěřícně kroutíme hlavou. A protože žijeme v digitální době, není nic jednoduššího než tu nepříjemnou zprávu poslat přes facebook nebo jiný chat nebo prostě SMSkou. Ester a Josefína začaly tyto zprávy shromažďovat a sdílet je na instagramu. Sami lidé jim je posílají, takže můžete i vy, pokud máte nějakou perlu v záloze. I já jich pár mám.

1. "A co mám říct jako doma?"

2. "Mně je s tebou dobře, ale něco mi chybí. Už od začátku mi v tom vztahu něco nesedělo, ale nechtěl jsem ti to říkat. Chtěl jsem si tě vzít a ignorovat to."

3. "Když ty jsi blondýna a nemáš černý vlasy, takový ty jako má Lucie Bílá."

4. "To kouzlo prostě vyprchalo."

5. "Buď budu nešťastný já, nebo ty. A já jsem si už vybral."

6. "Já chci být teď sám." O týden později: "Já jen nechci být s tebou."

Našla bych jich víc a samozřejmě, že i já jsem musela vypustit podobné hrůzy. To je prostě život. Ten projekt se mi líbí. Opravdu je to určitý typ terapie. Hned se vám uleví, když vidíte, že jsou na světě lidé, kteří prožívají podobná trápení. Zasmějete se tomu nebo si řeknete "jo to znám".


A teď ke knize. Po grafické stránce je moc pěkně udělaná - nenajdeme v ní pouze útržky z rozchodových konverzací, ale i plno fotografií, které doplňují atmosféru knihy. Na úvod nalezneme ještě krátké texty od obou autorek, krátké příběhy. A pak už jen rozchodové věty a fotografie rozdělené do různých kategorií. Mně osobně tam něco chybí, víc takových příběhů jako jsou na začátku. Myslím si, že jako dárek by kniha fungovala, třeba když bychom chtěli někoho povzbudit. Avšak vím, že sama bych si ji nekoupila. Během chviličky jsem ji měla pročtenou, prohlédnutou a došla jsem k závěru, že zůstanu u sledování instagramu.

Popravdě si myslím, že je to zbytečná investice, protože podle mě je lepší a zábavnější přečíst si sem tam nový sdílený příspěvek, který ještě není okoukaný. Ale chápu, že jsou tu lidé, kterým se líbí listovat v knize a náhodně si ji jednou za čas otevřít.

Koupili byste si Terapii sdílením? Nebo byste raději zůstali u internetové verze stejně jako já?

Markét

2 komentáře:

  1. Na knihu už jsem narazila a říkala jsem si ,že by to mohlo být dobrý, ale přesně jak říkáš..nechce se mi do toho investovat, když to můžu sledovat na instagramu. :-)

    OdpovědětVymazat
  2. Souhlasím, taky bych zůstala u online verze, každopádně jsem o tomhle ještě neslyšela a zní to moc hezky, ze života, legrace... :-) Začnu sledovat určitě. :-)

    OdpovědětVymazat