Povídání o Velikonocích - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

neděle 1. dubna 2018

Povídání o Velikonocích

Pro většinu lidí zítra vrcholí svátky jara, Velikonoce, a tak jsem se rozhodla napsat o nich pár vět. Bude to takový různorodý článek. Dozvíte se, jak je slavím já a co vlastně pro mě znamenají, upečeme si beránka a nakonec vyrobíme jednoduchou jarní dekoraci. Zaujala jsem Vás? Tak čtěte dál.


Pro někoho jsou Velikonoce jednodenním a to ještě tak trochu otravným svátkem, kdy zástupci mužského pohlaví chodí s pomlázkou od domu k domu. V tom lepším případě jsou to slušní chlapi, kteří nemají násilnické sklony, vykoledují si vajíčko, stužku a něco dobrého na zub, v tom horším případě berou Velikonoce jako příležitost k opojení alkoholem a nebo k demonstraci své síly a nadvlády nad ženou. U nás se nikdo nedočká ani kapičky alkoholu, tak si říkám, že to je možná onen důvod, proč k nám moc koledníků nezavítá, ale neznamená to, že bychom na ně nebyly připraveny. 

Naše rodina patří k těm, pro něž Velikonoce začínají už na Zelený čtvrtek, kdy si připomínáme Poslední večeři Páně. Následuje Velký pátek, kdy byl Kristus ukřižován. Svátky pak vrcholí tzv. vigilií na Bílou sobotu a slavností Zmrtvýchvstání Páně, která se slaví na Boží hod velikonoční, tedy v neděli. Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem. Kdo by si o tom chtěl přečíst více, může si otevřít wikipedii, kde jsou Velikonoce ve stručnosti popsány. 

Velikonoce slavíme kromě každodenní návštěvy církevních obřadů také dalšími tradičními aktivitami, jako je pečení mazance a beránka, zdobení vajíček nebo vytváření jarních dekorací. 

Jak jsem pekla beránka

Nejdříve jsem přemýšlela, že bych napsala recept, ale nakonec jsem usoudila, že internet je jich plný, takže se spíš podělím o svou zkušenost. Beránka jsem pekla již potřetí a zase jsem nevěděla, který recept vybrat, protože nejsem schopná poznamenat si, jaký je ten nejlepší. Loni jsem se s beránkem poprala bez jakýchkoliv komplikací, letos jsem s ním trochu bojovala. 


Připravit piškotové těsto nebylo nic složitého, dokonce jsem si ho trochu upravila a přidala jsem vlašské ořechy. Kámen úrazu nastal, když jsem měla beránka vyklopit. Nechtělo se mu, ale nakonec jsem ho přemluvila. Chyba byla na mé straně - nevymazala jsem si dostatečně okraje formy, z čehož plyne poučení pro příště. Když beránek vychladl, posypala jsem ho moučkovým cukrem, dotvořila oči a ovázala červenou stužkou. Výsledek můžete vidět na úvodní fotografii.

Velikonoční výzdoba nesmí chybět

Nejčastější velikonoční dekorací jsou kraslice, tedy ozdobená vajíčka. Existuje celá řada technik, které lze použít. Když jsem byla malá, barvili jsme vajíčka temperami, pak jsme zkoušli i vosk, ale chyběla nám trpělivost. Ve škole jsme dokonce omotávali a lepili bavlnky. Letos jsem zvolila snad tu nejjednodušší techniku a to, že jsem vzala modrou lihovku a jednoduše namalovala vzory, které se běžně nanášejí voskem. Ozdobíte-li vrbové, lískové nebo březové větvičky (nejlíp s jehnědami) a zavěsíte na ně kraslice, získáte hravou dekoraci, která okamžitě rozveselí váš domov. 

Košíček s květinami

Na závěr jsem si přichystala návod na výrobu jarního košíčku. Není to nic těžkého a dovolím si tvrdit, že ho zvládne vytvořit každý.

Budeme pořebovat

 • karton
 • tvrdý papír (čtvrtku)
 • provázek, vlnu nebo bavlnku
 • krepový papír různých barev
 • lepidlo
 • nůžky
 • kružítko
 • tavnou pistoli
 • aranžovací lýko

Postup

Nejdříve si z kartonu vyrobíme dno košíčku. Jak bude veliké, je čistě na Vás. Pomocí kružítka (nebo obkreslete kulatou mísu) vytvoříme kruh a vystřihneme.


Dále budeme potřebovat stěnu košíčku. Ze čtvrtky vystřihneme obdélníkový pruh tak, aby byl o cca 1 cm delší, než je obvod kruhu. Jak bude košíček vysoký, nechávám na Vás, osobně doporučuji výšku 4-5 cm. Když máme pruh připravený, následuje lepení. Tavnou pistolí naneseme lepidlo na obdélník a připevníme dno. Bude to zřejmě vyžadovat více trpělivosti a zručnosti. Když se nám podaří spojit dno a stěnu, máme hotovou první část.

Následuje ozdoba konstrukce košíčku provázkem nebo vlnou. K tomu budeme potřebovat ještě lepidlo. Začneme vespodu. Nejdříve vždy kousek stěny potřeme lepidlem, na které položíme provázek, a postupně omotáme celou konstrukci. Na obrázku níže můžete vidět výsledek.


Třetí část se týká ucha košíčku. Použijeme na něj opět pruh čtvrtky, cca 2 cm široký a 20 cm dlouhý. Můžete ho nechat bílé nebo použít hnědou čtvrtku nebo ho ozdobit, buď rovněž provázkem, nebo si vyrobíte stejně jako já barevné kytičky z krepového papíru. Nastříháme si z něj úzké proužky (asi 2-2,5 cm široké a 15 cm dlouhé) a řasením z nich uděláme růžičky. Ty pak tavnou pistolí přilepíme nahusto na obdélníkový proužek (nechte si na obou stranách asi 2 cm prázdné, abyste je mohli potřít lepidlem a připevnit ke košíčku). Když jsme s množstvím kytiček spokojeni, ouško přilepíme. Pokud se někde objeví prázdná místa, zaplníme je střapci zeleného krepáku (symbolizující lístky). 

Nakonec musíme košíček vyplnit. Nabízí se nám aranžovací lýko, ovšem pokud ho nemáte, můžete nastříhat krepový papír na uzoučké proužky a použít ten. Do lýka vložíme vajíčka a je hotovo.


Doufám, že se Vám nápad s košíčkem líbí a návod je alespoň trochu srozumitelný. Užijte si Velikonoční pondělí.

Markét

3 komentáře:

 1. Pěkné a milé čtení. Budoucí spisovatelka!! :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jé, no to je krásný. To já letos rozhodně neuschnu, protože já byla tolikrát vyšupaná, jak za celý svůj život ne, ale tím líp :-D A ty košíčky mám celkem podobné, až na to, že jsem na to použila krabičku od sýru a ještě k tomu přidala tvrdou čtvrtku, aby to bylo o něco vyšší. :-D A vajíčka moc pěkné, to já tady mám ještě od ségry umělá vajíčka, na kterých mám upletené čepečky, hihi. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Já beránka ještě nikdy nepekla, chystám se na něj poprvé až další rok :) letos jsme Velikonoce vůbec neslavili.
  V3ronika life

  OdpovědětVymazat