Kam se vydat v Hradci Králové... za kulturou - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

pátek 13. dubna 2018

Kam se vydat v Hradci Králové... za kulturou

Protože v Hradci Králové studuji již druhým rokem, rozhodla jsem se pro své čtenáře připravit sérii článků, v nichž vás s tímto městem seznámím. Ukážu vám místa, která podle mě stojí za to navštívit. Berte to jako můj osobní pohled a jako inspiraci, ať už jedete do Hradce na výlet, nebo se sem chystáte na školu.

Rozhodla jsem se to pojmout jako miniprůvodce, takže se nejdříve zaměřím na různé památky a centra kulturního života. V dalších článcích obrátím pozornost na sport, noční život či restaurační zařízení. Dneska si tedy povíme, kam v Hradci Králové za kulturou.

Kam za kulturou

V následujícím výčtu naleznete nejznámější místa, z nichž jsem většinu osobně navštívila. Určitě je tady ještě mnoho dalších, která musím objevit a které stojí za zmínku. Tak si říkám, že bych si mohla udělat čas a prozkoumat Hradec a napsat o tom článek. To však není dnešním předmětem.

Velké náměstí

Každý, kdo přijede do Hradce, by měl navštívit Velké náměstí. Jednak proto, že se tam nachází mnoho kaváren a restaurací, ale především proto, že ho zdobí hradecké dominanty. Těmi jsou Bílá věž a katedrála Svatého Ducha a přilehlý Biskupský palác. Z náměstí vede několik různých schodišť - nejznámější je Gočárovo schodiště a schodiště Bono Publico. 

Bílá věž

Jedná se o renesanční stavbu vysokou 72 m. Když vylezete nahoru, rozprostře se vám pohled na město a za hezkého počasí i na Krkonoše a Orlické hory. Z vrcholu máte prostě Hradec jako na dlani. Já jsem Bílou věž navštívila loni v zimě spolu se slovinskou kamarádkou a počasí nám moc nepřálo, ale i tak jsme si to užily. Mimojiné nás uchvátil barevně nasvícený skleněný model Bílé věže, který se nachází ve spodním patře. 

Katedrála Svatého Ducha

Ani tuto církevní stavbu v pseudogotickém stylu nepřehlédnete. V roce 1307 ji založila královna Eliška Rejčka. Tvář chrámu se v průběhu let měnila, až nakonec získala dnešní podobu. Určitě se běžte podívat dovnitř. I přes barokní úpravy si katedrála totiž zachovala gotický ráz.

Eliščino nábřeží

Nábřeží řeky Labe nacházející se v blízkosti Velkého náměstí, získalo jméno po Elišce Pomořanské. Když je hezké počasí a svítí sluníčko, je příjemné se posadit na lavičku a vychutnávat si klid. Na nábřeží se potom nachází budova hradecké filharmonie, kongresové centrum Aldis a Muzeum Východních Čech

Teď musí přiznat, že Muzeum jsem ještě nenavštívila, avšak myslím si, že je to místo, kam by se návštěvníci Hradce Králové měli podívat. Momentálně je však budova na Eliščině nábřeží uzavřena z důvodu rekonstrukce. 

Klicperovo divadlo

Máte-li v oblibě divadlo, určitě zajděte do Klicperova divadla, avšak musíte počítat s tím, že jejich zpracování bývají... jiná. Do Hradce jsem za kulturou jezdívala už při svých studích na gymnáziu a někdy jsem měla problém pochytit hlavní myšlenku, když jsem dílo předem neznala, ale nezabránilo mi to tomu, abych si tento druh umění zamilovala. I teď jsem ho zařadila na seznam svých oblíbených aktivit. Zrovna ve středu jsem byla na Bratrech Karamazových a odcházela jsem nadmíru spokojená. 

Cinestar a Biocentral

Pokud dáváte před divadlem přednost kinu, potěší vás Cinestar, který se nachází v OC Futurum, kde naleznete širokou nabídku filmových novinek. Naposledy jsem tam byla minulý týden na vynikajícím filmu Rudá volavka. Druhým kinem, které doporučuji, je Biocentral. Na něm se mi líbí, že nabízí kvalitní umělecké snímky. Občas pořádá kino naslepo a hostí i některé filmové přehlídky a festivaly, jako je např. Jeden svět. 

Hvězdárna a planetárium

Do seznamu jsem se rozhodla zařadit i hradeckou Hvězdárnu a planetárium, třebaže souvisí spíše s vědou než s kulturou. Pokud vás zajímá vesmír a hvězdy, neváhejte ji navštívit. Na webových stránkách naleznete pořebné informace i program, který hvězdárna pro veřejnost nabízí, např. pozorování Slunce. 

Obří akvárium

Jako poslední bych chtěla zmínit sladkovodní Obří akvárium nacházející se v Labské kotlině. Je to fascinující místo plné klidu. Buď můžete akvárium navštívit ve standardní dobu, nebo vyzkoušet tzv. relaxační večer. 


Pokud víte o nějakých dalších hradeckých místech spojené s kulturou, která stojí za  napište mi o nich do komentáře, ať je mohu prozkoumat a sdílet autentické zážitky. Děkuji.

Doufám, že vás článek inspiroval a Hradec Králové navštívíte.

Markét

Žádné komentáře:

Okomentovat