Když se ocitnete na rozcestí - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

neděle 25. února 2018

Když se ocitnete na rozcestí

Život je nevyzpytatelný. Zvolíte si směr, kterým se chcete ubírat, a vydáte se na cestu. Víte, že je před vámi ještě dlouhý úsek, ale pohání vás vidina sladkého cíle. Chvíli běžíte, chvíli odpočíváte, překračujete překážky nebo se kocháte růžovým paloukem. Občas se objeví zatáčka, za niž nevidíte, ale statečně pokračujete. Občas zaváháte a chcete se vrátit, ale jste už daleko, tak zatnete zuby a jdete dál. Slíbíte si, že se nevzdáte. A najednou se ocitnete na křižovatce a musíte se rozhodnout, zda zahnete vpravo, či vlevo. Nastává okamžik zaváhání, protože na cestu životem neexistuje mapa. Nad rozhodováním strávíte dost času, protože víte, že ovlivní další průběh vaší pouti. Nakonec si jednu variantu zvolíte a čekáte, co se bude dít dál.


"Rozhodnutí je jenom začátek něčeho. Jakmile se člověk rozhodne, pohrouží se ve skutečnosti do mocného proudu a ten ho unáší na místo, na které v okamžiku rozhodování vůbec nepomyslel." --- Paulo COELHO

A najednou začnete pociťovat důsledky svého rozhodnutí. Cesta se maličko pozmění. Může být kamenitější nebo strmější, jdete dolů nebo prudce stoupáte. Brzy se objeví další rozcestí a vtom tam uvidíte stát člověka, jak váhá, kudy pokračovat. Už dlouho kráčíte sami, a tak se optáte, zda můžete putovat spolu. Souhlasí. Ve dvou se rozhoduje lépe, vyberete si směr a ruku v ruce vyběhnete vstříc dobrodružství. Cesta vám ubíhá rychleji. Navzájem si pomáháte, bavíte se, procházíte kvetoucím hájem, pak se ocitnete u bublajícího potůčku a z korun stromů se ozvývají ptačí zpěvy. Idylka. Myslíte si, že je to perfektní. Jste šťastní. Ale najednou se nad vámi stáhnou bouřková mračna. Leknete se, běžíte se k tomu druhému schovat a nakonec oblohu prozáří duha. Občas musíte překonat spadlý kmen nebo se prodíráte kopřivami, ale to znáte už předchozí cesty, proto statečně bojujete s nástrahami života.

Zpočátku se vám daří držet krok, pomáháte si, jenže po nějaké době zjistíte, že jeden z vás zaostává za tím druhým. Nejdříve na sebe čekáte, ovšem s postupem času se začnete vzdalovat. Uvědomíte si to a zhrozíte se. Počkáte, ale důvěra je už narušená. Zvládnete ještě kus společné cesty, znovu kráčíte bok po boku. Něco je jinak. A když dorazíte na rozcestí, vaše volba již není jednotná. Každý chce pokračovat jiným směrem a nedokážete se shodnout. Nakonec se vaše cesty rozejdou a opět se ocitnete sami.

Váš společník na cestě životem je pryč. Možná se ještě potkáte, možná vás život zavede úplně jinam. Jak už jsem napsala výše - mapa na cestu životem neexistuje. Vlastně tak trochu bloudíme a hledáme, kde je naše místo. Jednou ho každý jistě najde a dorazí do cíle. 

A pokud se vám něco nepodaří nebo vás něco zklame, nezoufejte. Ve výsledku vás to posílí. Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je pro něco dobré. 

Markét

3 komentáře:

 1. Moc krásně napsané :). Naprosto souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 2. Markét ten článek se ti velmi povedl, máš na prostou pravdu. Ta pasáž s tím zaostávání je mi častokrát blízká.
  Skvělé :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc krásně napsané Markétko ♥ Když mě opustil přítel, také jsem říkala, že něco zlé je pro něco dobré a používám to do teď, pokaždé, když se mě někdo zeptá. Cesty se rozdělily, ale přesto jdu dál a nestojím na rozcestí, to je dle mého nejdůležitější. Udělat ten onen osudný krok kupředu. :-)

  OdpovědětVymazat