Jak být šťastnější - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

sobota 17. února 2018

Jak být šťastnější

Všechno začíná u nás, v naší mysli, v našem pojetí sebe sama. Abychom dokázali vnímat svět v lepších barvách, musíme si položit základní otázku: "Mám se rád/a?" Od ní se odvíjí všechno ostatní. Pokud nebudeme se sebou spokojení, nemohou nás vnímat pozitivně ani druzí lidé. Vycítí naši nejistotu, naše pochybnosti o sobě sama a nakonec začnou pochybovat také. Ztratíme jejich podporu, jejich zájem. Není to žádný převratný objev, je to jen zapsaný reálný proces, který si odmítáme připustit. Je totiž jednodušší říct "Oni mě nemají rádi, protože něco." Snadněji se obviňují druzí než naše já. Jenže člověk se pak začne točit v kruhu, až se nakonec dostane do stavu, kdy se cítí sám.


Abychom se cítili šťastní a spokojení, musíme se pro to rozhodnout, chtít to. Čekat na štěstí je jako čekat na Godota. Štěstí nám nespadne do klína. V čem tedy spočívá klíč k životu plnému radosti? V nás a v našem rozhodnutí takový život žít.

Snadno se to říká, co? Jenže pro smutný a depresivní život se člověk také rozhoduje. Máme možnost volby. Buď k sobě negativní myšlenky pustíme, nebo před nimi vystavíme zeď. Přiznám se, že ještě nedávno jsem se cítila jako troska, pochybovala jsem o sobě, o svém vztahu s Fílou, cítila jsem se sama, přesně jak píšu v úvodu. Myslela jsem si, že sebelítostí získám pozornost druhých lidí, ale efekt to mělo opačný. Spíše ke mně začínali cítit odpor a možná mnou i opovrhovali. Přestalo je bavit poslouchat pořád dokola to samé. Z pocitu opuštěnosti a méněcennosti se nedostanete utápěním se ve smutku. Trvalo mi dost času, než jsem si tuto základní pravdu uvědomila. Když se budete mít rádi, budou Vás mít rádi i druzí.

Jaký je můj recept proti negativitě? 

Když jsem se rozhodla bojovat se špatnými myšlenkami, sepsala jsem si seznam úkolů, které musím plnit, nebo se o to alespoň snažit, protože vybudovat si pozitivní přístup nějaký čas trvá. O mých pěti základních bodech pro spokojený život napíšu příště. Jedním z nich je "Mysli pozitivně!", a aby se mi tato zásada lépe dodržovala, dala jsem si úkol - každou negativní myšlenku nahradit alespoň třemi pozitivními

Takže pamatujte, je to na Vás. Můžete se utápět v sebelítosti, nebo si řeknete "Dost!" a uděláte pro sebe něco hezkého, usmějete se na sebe do zrcadla, řeknete si "Dneska mi to sluší." a postavíte se na startovní čáru nového lepšího a šťastnějšího života.

Nezapomínejte se mít rádi.

Markét

4 komentáře:

 1. Panejo, to je tak moc krásně napsaný článek a tak pravdivý. Nejdůležitější je prostě něco pro tu změnu udělat a neříkat věty "já to nedokážu, nejde to a bla bla bla." Taky jsem měla takový přístup a akorát jsem byla víc a víc v depresi. Chce to prostě do života více optimismu, pak se žije mnohem líp! :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc hezký článek, v poslední době na ně hodně narážím, sama jsem podobný napsala. Ono je asi důležité na to upozornit, protože když je člověk vnitřně spokojený, je i navenek šťastnější a ta energie z něj vyzařuje. :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Hezkej clanek, souhlasim s tebou :)
  Ja se rozhodla zmenit svuj zivot po smrti pritele - clanek zde - http://jeife.blog.cz/1612/zmenil-me
  A jeden z tech kroku ke zmene byl prave "mit se rada". A po roce a pul muzu rict, ze to byl ten nejzasadnejsi krok :) zivot se zmenil, ja se smeju, ziju ... :)
  Jeife z jeife.blog.cz :)

  OdpovědětVymazat
 4. Moc hezky sepsaný a pravdivý článek! Držím ti palce, aby ti tento pozitivní přístup vydržel i nadále :)
  http://coffee-talk.blog.cz

  OdpovědětVymazat