Vzpomínky na vánoční Slovinsko II. - zabijačka - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

pátek 22. prosince 2017

Vzpomínky na vánoční Slovinsko II. - zabijačka

Čtete správně. K mým slovinským zážitkům patří i zabijačka. Trochu neobvyklá zkušenost, kterou běžný turista ve Slovinsku nezažije, a v tom bylo kouzlo mého pobytu v Sabinině rodině. A protože zabijačka zabere celý den a je s ní mnoho práce, sjela se už časně zrána nejbližší rodina a nechyběl ani řezník (rodinný známý). Ten, kdo se někdy účastnil zabijačky, si dokáže představit kolik je s ní práce a co všechno se musí udělat.


Pro mě to byl opravdu velký zážitek. Než jsme se Sabinou vklouzly do víru dění, jely jsme do Mariboru, kde Sabina musela na úřad práce. Pamatuji si, že ten den svítilo slunce. Když jsme přijely zpět do Žetale, byl už nachystán oběd a první zabijačkové pochutiny. Zbytek dne jsme strávily v rodinném kruhu a nezahálela jsem ani já a aktivně jsem pomáhala. Krájela jsem sádlo a pak jsem míchala škvarky (slovinsky ocvirki).

Celý den byl završen bohatou večeří, přiravenou z čerstvého masa. Tolik vepřového, kolik jsem spořádala ve Slovinsku během dvou týdnů, jsem nesnědla ani v průběhu tohoto roku. Sabinin dědeček byl nadšený, že jsem u zabijačky mohla být přítomna, a daroval mi kus čerstvého vepřového a dvě sklenice škvarků. Ocenil, že jsem se nezalekla práce a pomohla.A jak se mi líbilo v Mariboru a Lublani nebo jaký byl můj silvestr? To se dočtete v dalším vzpomíkovém článku.

Markét

Žádné komentáře:

Okomentovat