Vzpomínky na vánoční Slovinsko I. - Dívka s perlou - blog pro všechny milovníky života

neděle 26. listopadu 2017

Vzpomínky na vánoční Slovinsko I.

Nákupními centry znějí koledy, z reklamích letáčků vyskakují výhodné nabídky pro vánoční nadílku a obchodní řetězce nabízejí nejrůznější akce, stromečky se pomalu oblékají do zářivých světel. Nepochybné známky blížících se Vánoc. Uplynul již rok od doby, kdy jsem svátky klidu a míru prožila netradičním způsobem v jiné rodině, v jiné zemi, s jinými tradicemi. A o tom bych vám chtěla dnes vyprávět. Je to právě všudypřítomná vánoční nálada, co ve mně vyvolává nostalgické vzpomínky na Slovinsko.


23. prosince 2016 jsem spolu se svou slovinskou kamarádkou Sabinou vyrazila vlakem z České Třebové do Štýrského Hradce a dále do Ptuje a nedaleké občiny Žetale. Sotva jsme nastoupily do vlaku, srdce se mi rozbušilo vzrušením. Byla to moje první cesta za hranice bez rodiny, první Vánoce bez rodiny a k tomu v neznámém prostředí. Jak já jsem se těšila!

Ve Slovinsku jsem strávila dva týdny plné nových zkušeností a překvapení. Hned první zážitky jsem získala ve Štýrském Hradci, kde nás vyvzedl Sabinin bratranec s její sestrou a kamarádkou. A protože jsme byli všichni vyhladovělí, zamířili jsme do restaurace Vapiano. Zde jsem ochutnala italské těstoviny. Pak následovala malá procházka po městě a nevynachali jsme ani místní vánoční trhy, kde jsme ochutnali svařené víno červené. Druhou zastávkou byla Ptuj, která mě zaujala originální vánoční výzdobou, a místní bar, jenž nabízel všelijaké značky piva i to české. Abych nabyla dalších dojmů, moji noví kamarádi mi objednali jedno slovinské (znakču si nepamatuji). Bohužel bylo s příchutí kokosu, takže nemohu říct, že bych si ho vychutnala.


Následoval Štědrý den po slovinsku. Nesl se ve znamení tradičních i netradičních příprav. Možná vás nejvíce překvapí, že jako vánoční stromeček jsme ozdobili břízu a ne jedli či smrček. Není to z toho důvodu, že by Slovinci dávali přednost bělokorému stromku, nýbrž proto, že Sabina je umělecky založená a trochu výstřední. Ale zpět k tradicím a obyčejům. Ve Slovinsku je na Vánoce zvykem upéct "poticu" a "Božični kruh", tedy vánoční chléb. I my jsme se do toho s radostí pustily a s výsledkem jsme byly spokojeny. Večer jsme se s rodinou sešli u vánoční břízky a rozdali jsme si dárky stejně jako u nás, a když nadešel čas půlnoci, odebrali jsme se na půlnoční mši svatou do malého kostelíku v centru Žetale.
 

Zbytek Vánoce jsme strávili v poklidu a odpočinku, abychom načerpaly síly na další dobrodružství, které nás ještě čekalo, o němž si povíme v dalším článku.

Markét

Žádné komentáře:

Okomentovat